px1Producenci
px1 Jak oszczędzać energię elektryczną w procesie wytwarzania sprężonego powietrza?
Jak oszczędzać energię elektryczną w procesie wytwarzania sprężonego powietrza?

Wykorzystywanie sprężonego powietrza jako czynnika roboczego z roku na rok wzrasta. Jest ono stosowane zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i w domach prywatnych, gdzie zasila m.in. narzędzia pneumatyczne. Prawidłowa eksploatacja maszyn i urządzeń tego typu pozwala na zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia sprężonego powietrza. Jakich zasad należy przestrzegać? Podpowiadamy w artykule!

Sposób eksploatacji instalacji pneumatycznej a oszczędzanie energii

Istnieje bardzo duża zależność między tym, jak wykorzystywane są instalacje pneumatyczne a ilością energii elektrycznej, którą zużywają. Istnieje więc kilka zaleceń, o których należy pamiętać podczas ich codziennej eksploatacji. Wśród najważniejszych z nich można wyróżnić:

  • obniżenie ciśnienia w instalacji – o ile nie koliduje to z ustawieniami sterownika kompresora. Tę praktykę warto stosować zwłaszcza w przypadku, gdy wysokie ciśnienie potrzebne jest wyłącznie do wybranego obwodu lub urządzenia,
  • dobranie odpowiedniego kompresora – szczególnie należy zwracać uwagę na ich typ, ciśnienie pracy oraz wydajność,
  • stosowanie sterowników nadrzędnych – monitorują one pracę kompresorów i redukują koszty zużywanej energii elektrycznej,
  • bieżące usuwanie nieszczelności i wycieków – przyjmuje się, że nieszczelności w instalacjach pneumatycznych mogą zwiększać zużycie energii nawet do 30%.

Jak kontrolować wydajność pracy instalacji pneumatycznej?

Poza stosowaniem się do wyżej wymienionych zasad należy zawsze monitorować i kontrolować wydajność pracy instalacji pneumatycznej. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalne urządzenia do pomiaru sprężonego powietrza. Dostęp do wyników pomiarów pozwala na szybkie i skuteczne wyeliminowanie wszystkich usterek i nieprawidłowości, które mogłyby powodować nadmierne zużycie sprężonego powietrza. Niektóre z nich posiadają również opcję wykrywania nieszczelności i wycieków. Równie istotne jest regularne przeprowadzanie audytów instalacji kończących się szczegółowym raportem i propozycją działań naprawczych.

Dbanie o odpowiednią wydajność pracy instalacji pneumatycznej nie tylko przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, lecz także wpływa na żywotność i prawidłowe działanie całego układu. Warto więc zwracać uwagę na sposób codziennej eksploatacji wszystkich maszyn i urządzeń pneumatycznych.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl