px1Producenci
px1 Jakie podnośniki pneumatyczne określa się mianem bałwanków?
Jakie podnośniki pneumatyczne określa się mianem bałwanków?

Podnośniki pneumatyczne znajdują zastosowanie zarówno w warsztatach samochodowych, jak i w zakładach produkcyjnych czy przemysłowych. Umożliwiają podnoszenie samochodów czy maszyn bez większego wysiłku, przez co ułatwiają dostęp do miejsc, które wymagają naprawy. Najpopularniejszym rodzajem podnośników pneumatycznych są tzw. bałwanki. W artykule podpowiadamy, czym się charakteryzują.

Czym są bałwanki?

Podnośniki pneumatyczne bałwanki to jeden z bardziej profesjonalnych rodzajów urządzeń do podnoszenia ciężkich pojazdów. Ich działanie polega na napełnianiu gumowych miechów powietrzem z kompresora lub z innego układu pneumatycznego. Dzięki temu osiągają pożądaną wysokość roboczą i umożliwiają podniesienie samochodu bez wysiłku fizycznego.

Miechy bałwanków wykonane są z niezwykle wytrzymałego kauczuku, a reszta konstrukcji ze stali, która zapewnia wysoką wytrzymałość. Dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania, wyposażone są w specjalne zawory wlotu i wylotu powietrza. Zajmują niewiele miejsca, a ich obsługa jest bardzo prosta.

Zalety bałwanków

Bałwanki cieszą się dużą popularnością wśród mechaników, serwisantów i pracowników zakładów produkcyjnych, a to ze względu na ich liczne zalety. Wśród nich wyróżnia się:

  • możliwość podnoszenia pojazdów i maszyn bez wysiłku,
  • szeroki zakres udźwigu,
  • krótki czas podnoszenia,
  • prosta i wygodna obsługa,
  • obecność gumowych krążków chroniących progi pojazdów.

Jak dobrać odpowiedni podnośnik pneumatyczny?

Choć podnośniki pneumatyczne bałwanki to uniwersalne i wielofunkcyjne konstrukcje, na efektywność ich działania w dużym stopniu wpływa odpowiedni dobór urządzenia. Istnieje kilka parametrów, na które należy zwracać uwagę podczas wyboru, a są to:

  • udźwig – stanowi on najważniejsze kryterium wyboru. Zakres udźwigu bałwanków najczęściej wynosi od 2 do 8 ton,
  • wysokość podnoszenia – minimalna i maksymalna wysokość, na jaką urządzenie może podnieść maszynę, wpływa na ich funkcjonalność,
  • obecność nakładek podwyższających – niektóre bałwanki wyposażone są w nakładki, dzięki którym możliwe jest podniesienie pojazdu o kolejne 10-20 cm,
  • konstrukcja – warto wybierać modele, które w swojej konstrukcji posiadają kółka. W dużej mierze ułatwia to przemieszczanie bałwanków pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy.

Analizując wyżej wymienione parametry można zyskać pewność, że zakupiony podnośnik pneumatyczny z pewnością spełni swoje funkcje i usprawni codzienną pracę. Są to uniwersalne i niezwykle przydatne urządzenia, które bez wątpienia stanowią niezbędnik w każdym warsztacie czy zakładzie produkcyjnym.  

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl