Sprężone powietrze to źródło energii, które wykorzystywane jest w przemyśle na bardzo dużą skalę. Stanowi czwarte, po prądzie, gazie ziemnym i wodzie, najpopularniejsze medium zasilające. Jego stosowanie wymaga jednak posiadania odpowiedniego sprzętu – zaliczają się do niego także zbiorniki. Jakie nadają się do przechowywania sprężonego powietrza? Podpowiadamy w artykule.
Jakie właściwości ma sprężone powietrze?
Sprężone powietrze charakteryzuje się ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne. Proces sprężania gazów powoduje wzrost ich energii, która wykorzystywana jest do zasilania urządzeń wykonujących różnorodne prace. Są to m.in. elektronarzędzia, napędy silnikowe, hamulce i inne sprzęty przemysłowe. Ze względu na specyfikację, przechowywanie sprężonego powietrza może być nieco kłopotliwe. Warto podkreślić, że jego wygenerowanie jest dość kosztowne, a nie zawsze istnieje możliwość sprężania go na bieżąco – dlatego tak ważny jest odpowiedni sposób jego magazynowania. Dzięki temu zapewniony jest stały dostęp do energii, przy jednoczesnym niepogarszaniu właściwości gazu. Czym więc powinny charakteryzować się zbiorniki na sprężone powietrze?
Sposób magazynowania sprężonego powietrza
Przechowywanie gazu pod ciśnieniem wymaga zastosowania specjalnych zbiorników, które wytrzymają jego napór. Muszą więc odznaczać się bardzo dużą wytrzymałością i jakością. Mają one postać zasobników pionowych lub poziomych, które wykonane są ze stali węglowej lub nierdzewnej. Dodatkowo, w celu ochrony przed korozją, na ich powierzchni wykonuje się malowanie proszkowe, galwanizację lub ocynk. Zbiorniki na sprężone powietrze wyposażone są w specjalny zawór bezpieczeństwa, manometr i kurek manometryczny, kulowy zawór spustowy i rurkę spustową.
W profesjonalnych sieciach sprężonego powietrza stosowane są dwa rodzaje zbiorników – główny, który magazynuje i schładza powietrze oraz tłumi pulsacje wywoływane przez sprężarkę, a także pomocniczy, który służy minimalizowaniu spadku ciśnienia w sieci na wypadek dużego zapotrzebowania powietrza pod ciśnieniem.
Należy pamiętać, że o wytrzymałości i szczelności zbiornika na sprężone powietrze w dużej mierze decyduje producent. Na te parametry wpływa zarówno sposób produkcji, jak również jakość wykorzystanych materiałów. Warto więc zawsze inwestować w zbiorniki zaufanych i sprawdzonych marek i dystrybutorów.