px1 Uzdatnianie sprężonego powietrza
Uzdatnianie sprężonego powietrza

Powietrze zasysane do sprężarki jest pobierane bezpośrednio z otoczenia, więc zawiera wiele zanieczyszczeń, które po przedostaniu się do układu sprężonego powietrza mogą spowodować liczne szkody. System uzdatniania sprężonego powietrza jest zatem integralną częścią każdej instalacji tego typu. Wyjaśniamy, dlaczego odgrywa on tak dużą rolę.

Dlaczego należy uzdatniać sprężone powietrze?

Sprężone powietrze, które do sprężarki dostarczane jest bezpośrednio z otoczenia, zawiera cząsteczki kurzu i dużą liczbę zanieczyszczeń. Ilość tych substancji nie jest szkodliwa dla ludzi czy urządzeń pneumatycznych, jednak podczas procesu sprężania powietrze zostaje skompresowane do mniejszej objętości, co zwiększa ilość zanieczyszczeń w 1 m3 gazu, a jednocześnie zwiększa stopień szkodliwości dla sprzętu.

Innym problemem związanym ze sprężonym powietrzem w procesach produkcyjnym jest wilgoć. Oprócz zanieczyszczeń, cząsteczki wody są jednym z nieodzownych składników powietrza atmosferycznego. W wyniku procesów zachodzących w sprężarce wilgoć staje się bardziej zauważalna – wraz ze wzrostem ciśnienia i temperatury wzrasta jej procentowa zawartość w 1 m3, co prowadzi do wykraplania się wody. W rezultacie przyspiesza to zużycie części w urządzeniach pneumatycznych i sprzyja ich korozji. Dodatkowo w wielu gałęziach przemysłu czystość produktu końcowego jest jednym z najważniejszych aspektów całego procesu produkcyjnego. Dotyczy to m.in. przemysłu farmaceutycznego, spożywczego czy elektronicznego. Jakiekolwiek zanieczyszczenie leków, żywności czy układów scalonych jest całkowicie niedopuszczalne.

Jak działają systemy uzdatniania sprężonego powietrza?

Uzdatnianie sprężonego powietrza polega na usuwania zanieczyszczeń, suszenia i wykluczeniu wilgoci, dlatego też cały proces jest wieloetapowy. Najpierw sprężone powietrze jest filtrowane - typ filtra pneumatycznego dobierany jest w zależności od typu sprężarki i wymagań dotyczących sprężonego powietrza. Po usunięciu zanieczyszczeń z powietrza, układ przystępuje do osuszania, czyli usuwania wilgoci. Można do tego celu wykorzystać separatory cyklonowe oraz osuszacze membranowe, chłodnicze lub adsorpcyjne. Wybór konkretnego typu osuszacza powinien być uzależniony od rodzaju kompresora oraz zastosowania sprężonego powietrza. Ostatnim etapem jest wykorzystanie separatora wodno-olejowego, który jest wymagany w systemach opartych na sprężarkach olejowych. Umożliwia on oddzielenie wody od oleju w kondensacie powstającym w wyniku procesu osuszania.  

Ważne jest, aby system do uzdatniania sprężonego powietrza był jak najbardziej wydajny, efektywny i ekonomiczny. Jednocześnie nie należy zapominać o dostosowaniu go do specyfiki instalacji, w której będzie wykorzystywany, trybu pracy czy wymaganej jakości sprężonego powietrza. 

NIP: 9512580867 | REGON: 52674853000000

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl